Lampy UV do wody
Woda pitna powinna być pozbawiona substancji chorobotwórczych, aby być bezpieczną dla zdrowia, nawet życia ludzkiego. Dlatego wody mogące zawierać bakterie i wirusy muszą być poddane dezynfekcji. Nawet woda z pozornie czystego źródła może zostać zanieczyszczona bakteriologicznie i stać się przyczyną groźnego zatrucia. Zwłaszcza, jeśli pochodzi z ujęcia powierzchniowego, lub płytkiej studni.
Dezynfekcja wody promieniami uv, czyli naświetlenie ultrafioletem jest obecnie jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod dezynfekcji wody. Naświetlenie wody światłem ultrafioletowym (dezynfekcja przy pomocy lampy UV) jest metodą sterylizacji, która nie wprowadza żadnych środków chemicznych, nie zmienia smaku i zapachu wody, oraz nie grozi przedawkowaniem środka dezynfekującego.
Każda lampa bakteriobójcza UV – sterylizator uv, składa się z komory naświetlania i lamp UV (promienników), zamontowanych w jej wnętrzu. W urządzeniu woda przepływa wzdłuż promiennika uv. Lampa może być jedna, lecz może ich być nawet kilkanaście w pojedynczej komorze. Moc pojedynczej lampy niskociśnieniowej wynosi od 6 do 120 W. Żywotność żarników wynosi około 9000 godzin, czyli 1 rok, choć są też lampy o dłuższym czasie działania. Lampy uv stosuje się do dezynfekcji wody o przepływach od 0,1 do 2000 m3/h. Konstrukcja komory reakcji lampy zapewnia odpowiednią grubość warstwy cieczy poddawanej dezynfekcji, co zapewnia skuteczne przenikanie promieni UV przez całą przepływającą przez sterylizator wodę. Proces dezynfekcji przebiega w sposób ciągły. W trakcie braku przepływu wody lampa UV powinna być cały czas włączona, ponieważ częste jej załączanie i wyłączanie spowodowałoby jej zdecydowanie szybsze zużycie.
W przypadku dezynfekcji za pomocą lamp UV istotne jest aby dezynfekowana ciecz była klarowna, co w niektórych przypadkach oznacza potrzebę jej wcześniejszego oczyszczenia poprzez specjalnie dobrane dla rodzaju zanieczyszczeń filtry do wody.
Czy wiesz że?! Dezynfekcja chemiczna wody, czyli dozowanie preparatów chemicznych mających za zadanie zniszczyć bakterie i wirusy w wodzie jest metodą wykorzystywaną powszechnie w sieciach wodociągowych, często równolegle z naświetleniem promieniami UV.